Fredag

Friday 31/3

Konsertsalen

Ovala rummet

Utställarhallen

17:00

17:00

Flute choir

Basic/Intermidiate/Advanced level

Angeleita Floyd

17:00

Selma Musik, Edition Svitzer Echo Musik, FlöjtMaria, PV9 Windcorp, Uffes Blås, Miyazawa Träblåsverksta’n, Notposten Jonas Näslund, Samer Massaad

18:30

18:30

18:30

19:00

19:00

19:00

Opening Concert

Göran Marcusson, Kjell Henriksson Jaymee Coonjobeeharry Göteborg Wind Orchestra

Lördag

Saturday 1/4

Konsertsalen

Rytmiksalen

Ovala rummet

Utställarhallen

09:00

Seminar

”Tactsenze”

Ric Wasserman

09:00

Flute choir

Advanced

Angeleita Floyd

Selma Musik, Edition Svitzer Echo Musik, FlöjtMaria, PV9 Windcorp, Uffes Blås, Miyazawa

Träblåsverksta’n, Notposten Jonas Näslund, Samer Massaad


Selma Musik, Edition Svitzer Echo Musik, FlöjtMaria, PV9 Windcorp, Uffes Blås, Miyazawa Träblåsverksta’n, Notposten

Jonas Näslund, Samer Massaad

10:00

10:00

10:15

Flute choir

Basic/Intermidiate

Angeleita Floyd

10:30

Master Class *

(2 active participants)

Kazutaka Shimizu

11:15

11:30

12:00

Lunch Concert

Daniel Velasco Jonas Simonsson Tim Carey

12:00

12:00

12:00

13:00

13:00

13:00

13:00

13:45

Annual Meeting

Föreningen Svensk Flöjt

13:45

13:45

13:45

14:45

14:45

14:45

14:45

15:15

15:15

Master Class

(2 active participants)

Mikael Helasvuo

Clinic

”Folkmusic by ear”

Jonas Simonsson

16:15

16:15

16:30

16:30

Seminar

”The teaching methods

of Geffrey Gilbert”

Angeleita Floyd

Clinic

”Chinese music”

Wu Jing

17:30

17:30

18:00

Evening Concert

Kazutaka Shimizu Ann Elkjär Tim Carey

18:00

18:00

18:00

19:15

19:15

19:15

19:15

20:00

Flute Night

(NB! Hotel Billingen)


Anton Ekström Quartet

20:00

20:00

20:00

Söndag

Sunday 2/4

Konsertsalen

Rytmiksalen

Ovala rummet

Slagverksrummet

Utställarhallen

09:00

Flute choir

Advanced

Angeleita Floyd

Selma Musik, Edition Svitzer Echo Musik, FlöjtMaria, PV9 Windcorp, Uffes Blås, Miyazawa

Träblåsverksta’n, Notposten

Jonas Näslund, Samer Massaad

09:15

Student Track

”Swedish Folkmusic”

Jonas Simonsson

09:15

Student Track

”A Labyrinth of Bambu”

(max 10 akctive part.)

Anna Svensdotter

10:00

10:15

10:15

10:15

Mingel Concert

” A Labyrinth of Bambu”

10:30

Seminar

”The Colors of Sound”

(2 active participants)

Göran Marcusson

10:30

Flute choir

Basic/Intermidiate

Angeleita Floyd

10:30

Master Class

(2 active participants)

Daniel Velasco

11:30

11:30

11:30

11:15

Mingel Concert

”Swedish folkmusic”

Selma Musik, Edition Svitzer Echo Musik, FlöjtMaria, PV9 Windcorp, Uffes Blås, Miyazawa Träblåsverksta’n, Notposten

Jonas Näslund, Samer Massaad

12:00

Lunch Concert

”The Air is Free” Mikael Helasvuo Tim Carey

12:00

12:00

12:00

12:00

13:00

13:00

13:00

13:00

13:00

13:45

Master Class

(2 active participants)

Kazutaka Shimizu

14:00

Seminar

”How to build a career”

Daniel Velasco

14:00

Student Track

”Flute choire”

Angeleita Floyd

14:45

14:45

14:45

14:45

Mingel Concert

”Students of Skövde Music School”

15:15

Final Concert

40f

Göran Marcusson, Wu Jing Angeleita Floyd

15:15

15:15

15:15

15:15

Festival Choir

Samarbetspartners till Svensk Flöjt